רישום ענף שיפוצים וגמרים​

131 ק / 131 א1

ענפי המשנה בתחום הבנייה כוללים מגוון רחב של ענפים שונים כמו ענף שיפוצים ועבודות גמר (131), ענף החשמל, אינסטלציה, בטון ובניית שלדים, הנחת קווי תקשורת וכדומה. רישום לענף משנה מתבסס ברוב המקרים על ניסיון תעסוקתי של הקבלן בלבד והמלצות מטעם הלקוחות/החברות ששכרו את שירותי הקבלן, אך קיימים ענפים הדורשים הסמכה נוספת, כמו מבחן קבלן רשום שבודק את הידע שלכם בענף בו אתם מעוניינים להירשם, או תעודות מקצועיות. לדוגמא, לצורך רישום קבלן שיפוצים 131 אליכם להראות לרשם הקבלנים את ניסיון העבר שלכם, להציג המלצות בפני הרשם ולעבור מבחן קבלן רשום לענף שיפוצים 131 כדי לקבל רישום ברשם הקבלנים.

הקבלן חייב להירשם בפנקס הקבלנים תחת ענף משנה אם הוא מבצע עבודה בעלות של 47,256 ₪ ויותר. הרשמה בענף משנה מתירה לקבלן לעבוד אך ורק באותו הענף. לדוגמא, מי שנרשם כקבלן שיפוצים לא יוכל לבצע עבודות חשמל או איטום, לצורך ביצוע עבודות בענפי משנה אחרים יש לבצע רישום קבלן רשום גם בענפים הנוספים על סמך ניסיון תעסוקתי ולפי דרישת רשם הקבלנים.

רישום לענף 131 | שיפוצים ועבודות גמר

תחום רישום הקבלנים עבר מהפך בתחילת שנת 2019. בעבר יכלו להירשם קבלנים שעבדו כקבלני משנה תחת קבלנים רשומים בענפים הראשיים בלבד, היום ניתן להציג ניסיון גם מול אנשים פרטיים. זהו מהפך גדול שפתח בפני קבלנים רבים את האופציה להפוך לקבלנים רשומים בענף 131 בפנקס הקבלנים.

על מנת לקבל רישום לענף 131 שיפוצים קיימות 2 דרכים:

  1. לעבוד כשכיר אצל קבלן רשום בענף 100 או ענף 131 ולצבור ניסיון ע״י צבירת תלושי שכר (מינימום 5 שנים של תלושי שכר).
  2. לעבוד כעצמאי (ע.מ או חברה בע״מ) ולצבור ניסיון של 5 שנים בהוצאת חשבוניות ללקוחות (קבלנים רשומים או לקוחות פרטיים).

  *עוסק פטור לא יכול לקבל תעודת קבלן רשום

כמה נקודות חשובות להבנה:

  • כאשר קבלן נרשם היום בפנקס הקבלנים בסיווג 131 יקבל הקבלן את סיווג א׳1 או סיווג ק׳.ההבדל בין 2 הסיווגים הוא בהיקף הכספי של העבודות אותם יוכל לבצע (מדובר על עבודה בודדת ולא על היקף חודשי או שנתי).
  • כאשר קבלן שצבר ניסיון תחת קבלן רשום ועבד אצלו כשכיר יקבל את סיווג א׳1.וקבלן שעבד כעצמאי והוציא חשבוניות ללקוחות (קבלנים רשומים או אנשים פרטיים) יקבל סיווג ק׳.הסכומים הנקובים פה נכונים לטבלת הסיווגים נכון לתאריך 1.10.2019 ומשתנים מעת לעת בהתאם לקביעת דרישות של רשם הקבלנים.
  • סיווג א׳1 עומד על סכום של 1,622,000 ש״ח לפני מע״מ עבור כל חוזה שיבצע,
  • סיווג ק׳ עומד על סכום של 359,000 ש״ח לפני מע״מ עבור כל חוזה שיבצע כאשר פעם בשנה ניתן להעלות את הסיווג לסיווג הבא בתור לפי טבלת הסיווגים המעודכנת.

*בכל הנוגע להגדלת סיווג צריך לעשות בדיקה מתאימה אישית עבור כל קבלן לפי סוג העבודה שלו ולפי הסיווג בו הקבלן רשום.

תנאים לקבלת התעודה

 על מנת שקבלן יקבל את התעודה בענף 131 עליו להציג את אחת החלופות המוצגות פה:

  1. עליו להיות מהנדס , הנדסאי או מנהל עבודה 
  2. במידה ולקבלן אין תעודה מהתעודות המצוינות בסעיף 1, על הקבלן לעשות מבחן הוכחת מקצועיות ולאחר שיעבור אותו יוכל הקבלן לקבל את התעודה שהינו קבלן רשום בפנקס הקבלנים.

רשם הקבלנים קבע 2 דרכים לביצוע מבחן מקצועיות לענף שיפוצים 131:

1. בחינה מצומצמת המיועדת לבוגרי קורס מטעם המכללות המאושרות לידי רשם הקבלנים הכוללת 50 שאלות מתוכם 20 שאלות בנושא הבטיחות וגהות בארגון, תוכנית לניהול בטיחות, אחריות מנהלים ומהנדסים בבניה, תקנות הבטיחות בעבודה וחקירת תאונות עבודה עם דרישת ציון מעבר 80% ו30 שאלות בנושאים מקצועיים, כמו קריאת תוכניות, תורת הבנייה ויציבות המבנים, חומרים ומלאכות בניין, חישוב כמויות, לו"ז, עלויות הבנייה וארגון האתר עם ציון מעבר של 65%.

2. בחינה רגילה מיעודת לקבלנים אשר בחרו ללמוד באופן עצמאי וכוללת 100 שאלות המתחלקות בין נושאים שונים הנוגעים בתחום. 30 שאלות הינן בנושא הבטיחות וגהות בארגון, תוכנית לניהול בטיחות, אחריות מנהלים ומהנדסים בבניה, תקנות הבטיחות בעבודה וחקירת תאונות עבודה עם ציון מעבר של 80%, 60 שאלות בנושאים מקצועיים, כמו קריאת תוכניות, תורת הבנייה ויציבות המבנים, חומרים ומלאכות בניין, חישוב כמויות, לו"ז, עלויות הבנייה וארגון האתר עם ציון מעבר של 65%, ו10 שאלות בנושאי חוקים, תקנות וניהול עם ציון מעבר של 65%.

שתפו את הפוסט

לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות השאירו פרטים

לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות השאירו פרטים

דילוג לתוכן